CSR2010FKR250
- Mfr.Part #
- CSR2010FKR250
- Manufacturer
- Stackpole Electronics, Inc.
- Description
- RES 0.25 OHM 1% 1W 2010
- Manufacturer :
- Stackpole Electronics, Inc.
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thick Film
- Failure Rate :
- Features :
- Current Sense
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- 2010 (5025 Metric)
- Power (Watts) :
- 1W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance :
- 250 mOhms
- Supplier Device Package :
- 2010
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%