CSR0805FK20L0
Mfr.Part #
CSR0805FK20L0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Description
RES 0.02 OHM 1% 1/4W 0805
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Current Sense
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Resistance :
20 mOhms
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%