RTAN1206BKE15R0
Mfr.Part #
RTAN1206BKE15R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Description
RES 15 OHM 0.1% 2/5W 1206
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.4W, 2/5W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
15 Ohms
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%