WSL2010R0200FEA
Mfr.Part #
WSL2010R0200FEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.02 OHM 1% 1/2W 2010
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Element
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 170°C
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
20 mOhms
Supplier Device Package :
2010
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
WSL2010R0200FEA
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
WSL2 Apex Tool Group 35,000 SOLDERING STATION 150W 2 CH 120V