FCSL110R050FER
Mfr.Part #
FCSL110R050FER
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.05 OHM 5W 4320 WIDE
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Wide 4320 (11050 Metric), 2043
Power (Watts) :
5W
Resistance :
50 mOhms
Supplier Device Package :
11050
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%