RC0201FR-07107KL
Mfr.Part #
RC0201FR-07107KL
Manufacturer
YAGEO
Description
RES 107K OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Resistance :
107 kOhms
Supplier Device Package :
0201
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%