CSR0603FKR300
Mfr.Part #
CSR0603FKR300
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Description
RES 0.3 OHM 1% 1/8W 0603
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Current Sense
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Resistance :
300 mOhms
Supplier Device Package :
0603
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±1%