CSM2512FT40L0
Mfr.Part #
CSM2512FT40L0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Description
RES SHUNT, 2512, 0.04 OHM, 1%, 3
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Element
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 170°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Power (Watts) :
3W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
40 mOhms
Supplier Device Package :
2512
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%