HCSM2818FT20L0
Mfr.Part #
HCSM2818FT20L0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Description
RES 0.02 OHM 5W 1% 2818 SMD
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Element
Failure Rate :
Features :
Current Sense
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 170°C
Package / Case :
Nonstandard
Power (Watts) :
5W
Resistance :
20 mOhms
Supplier Device Package :
2818
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±1%