PFS35-500RF1
Mfr.Part #
PFS35-500RF1
Manufacturer
Riedon
Description
RES SMD 500OHM 1% 35W TO263 DPAK
Stock
878
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Non-Standard D-PAK
Power (Watts) :
35W
Resistance :
500 Ohms
Supplier Device Package :
D-Pak in TO-263 Housing
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
PFS35-500RF1
Manufacturer related products
    FUSE CRTRDGE 200A 300VAC/125VDC
    FUSE CRTRDGE 150A 300VAC/125VDC
    FUSE CRTRDGE 250A 300VAC/125VDC
    FUSE CRTRDGE 400A 300VAC/125VDC
    FUSE CRTRDGE 350A 300VAC/125VDC