RMCF0603FT2M10
Mfr.Part #
RMCF0603FT2M10
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Description
RES 2.1M OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
2.1 MOhms
Supplier Device Package :
0603
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%