AC0603FR-0744K2L
Mfr.Part #
AC0603FR-0744K2L
Manufacturer
YAGEO
Description
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
44.2 kOhms
Supplier Device Package :
0603
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
AC0603FR-0744K2L
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
AC060 ACDelco 35,000 BATT ALKALINE 1.5V AA 100 COUNT