RC0805FR-071R2L
Mfr.Part #
RC0805FR-071R2L
Manufacturer
YAGEO
Description
RES 1.2 OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Resistance :
1.2 Ohms
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%