RCA12251R00FKEGLS
Mfr.Part #
RCA12251R00FKEGLS
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES SMD 1 OHM 2W 2512 WIDE
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
1 Ohms
Supplier Device Package :
1225
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%