WSC6927R5000FEA
Mfr.Part #
WSC6927R5000FEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.5 OHM 1% 3W 6927
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 275°C
Package / Case :
6927 J-Lead
Power (Watts) :
3W
Resistance :
500 mOhms
Supplier Device Package :
6927
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Tolerance :
±1%