CR-02JL6---33R
- Mfr.Part #
- CR-02JL6---33R
- Manufacturer
- Viking Tech
- Description
- RES 33 OHM 5% 1/16W 0402
- Manufacturer :
- Viking Tech
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thick Film
- Failure Rate :
- Features :
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- 0402 (1005 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.063W, 1/16W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance :
- 33 Ohms
- Supplier Device Package :
- 0402
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%