WFC1206R0430FE66
Mfr.Part #
WFC1206R0430FE66
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.043 OHM 1.0 W 1% 1206 SMD
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Current Sense
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 170°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
1W
Resistance :
43 mOhms
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%