UCR18EVHFSR016
Mfr.Part #
UCR18EVHFSR016
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
RES 0.016 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
16 mOhms
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
0/ +350ppm/°C
Tolerance :
±1%