PT1206FR-070R249L
Mfr.Part #
PT1206FR-070R249L
Manufacturer
YAGEO
Description
RES 0.249 OHM 1% 1/4W 1206
Stock
825
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
249 mOhms
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±1%