ERJ-6BWFR016V
Mfr.Part #
ERJ-6BWFR016V
Description
RES 0.016 OHM 1% 1/2W 0805
Stock
576
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
16 mOhms
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
0/ +200ppm/°C
Tolerance :
±1%