RCP1206W100RGEB
Mfr.Part #
RCP1206W100RGEB
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES SMD 100 OHM 2% 2.4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
2.4W
Resistance :
100 Ohms
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±2%