PLT0603Z5000AST5
Mfr.Part #
PLT0603Z5000AST5
Manufacturer
Vishay
Description
RES SMD 500 OHM 0.05% 0.15W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.15W
Resistance :
500 Ohms
Supplier Device Package :
0603
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Tolerance :
±0.05%