WSLP0805R0140FEB
Mfr.Part #
WSLP0805R0140FEB
Description
RES 0.014 OHM 1% 1/2W 0805
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Operating Temperature :
-65°C ~ 170°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Resistance :
14 mOhms
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±1%