PLTU0603U4990LST5
Mfr.Part #
PLTU0603U4990LST5
Manufacturer
Vishay
Description
RES SMD 499 OHM 0.01% 0.15W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.15W
Resistance :
499 Ohms
Supplier Device Package :
0603
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Tolerance :
±0.01%