RCS1005F3924CS
Mfr.Part #
RCS1005F3924CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Description
RES 3.92M OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Resistance :
3.92 MOhms
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%