AA0402FR-072M32L
Mfr.Part #
AA0402FR-072M32L
Manufacturer
YAGEO
Description
RES SMD 2.32M OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
2.32 MOhms
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±1%