RN73R1ETTP1490D50
Mfr.Part #
RN73R1ETTP1490D50
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Description
RES 149 OHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
149 Ohms
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.5%