73M1R067F
Mfr.Part #
73M1R067F
Manufacturer
CTS Corporation
Description
RES 0.067 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Current Sense
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 180°C
Package / Case :
2512 J-Lead
Power (Watts) :
1W
Resistance :
67 mOhms
Supplier Device Package :
2512
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%