WSL1206R0140FEA
Mfr.Part #
WSL1206R0140FEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.014 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Element
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 170°C
Package / Case :
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
14 mOhms
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±1%