FC4L16R015FER
Mfr.Part #
FC4L16R015FER
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.015 OHM 1/4W 0603 WIDE
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Moisture Resistant
Number of Terminations :
4
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Wide 0603 (1608 Metric), 0306
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Resistance :
15 mOhms
Supplier Device Package :
1608
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%