RMCS0402FT659R
Mfr.Part #
RMCS0402FT659R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Description
RES, AS, 0402, 659 OHM, 1%, 0.06
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Resistance :
659 Ohms
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%