WK73S2ATTDR158F
Mfr.Part #
WK73S2ATTDR158F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Description
RES 158M OHM 1% 1W 0805
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
158 mOhms
Supplier Device Package :
0508
Temperature Coefficient :
0/ +200ppm/°C
Tolerance :
±1%