NPS2B-2R2J8
Mfr.Part #
NPS2B-2R2J8
Manufacturer
Riedon
Description
RES SMD 2.2 OHM 5% 30W D2PAK
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 155°C
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Power (Watts) :
30W
Resistance :
2.2 Ohms
Supplier Device Package :
D²PAK
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%
Datasheets
NPS2B-2R2J8
Manufacturer related products
    FUSE CRTRDGE 200A 300VAC/125VDC
    FUSE CRTRDGE 150A 300VAC/125VDC
    FUSE CRTRDGE 250A 300VAC/125VDC
    FUSE CRTRDGE 400A 300VAC/125VDC
    FUSE CRTRDGE 350A 300VAC/125VDC
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
NPS22-M Artesyn Embedded Power 35,000 AC/DC CONVERTER 5V 25W
NPS23-M Artesyn Embedded Power 35,000 AC/DC CONVERTER 12V 25W
NPS24-M Artesyn Embedded Power 35,000 AC/DC CONVERTER 15V 25W
NPS25-M Artesyn Embedded Power 35,000 AC/DC CONVERTER 24V 25W
NPS28-M Artesyn Embedded Power 35,000 AC/DC CONVERTER 48V 25W