NPS2B-7R5J8
Mfr.Part #
NPS2B-7R5J8
Description
RES SMD 7.5 OHM 5% 30W D2PAK
Operating Temperature :
-40°C ~ 155°C
Power (Watts) :
30W
Resistance :
7.5 Ohms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%
Datasheets
NPS2B-7R5J8
Manufacturer related products
    FUSE CRTRDGE 200A 300VAC/125VDC
    FUSE CRTRDGE 150A 300VAC/125VDC
    FUSE CRTRDGE 250A 300VAC/125VDC
    FUSE CRTRDGE 400A 300VAC/125VDC
    FUSE CRTRDGE 350A 300VAC/125VDC
Part Manufacturer Stock Description
NPS22-M Artesyn Embedded Power 35,000 AC/DC CONVERTER 5V 25W
NPS23-M Artesyn Embedded Power 35,000 AC/DC CONVERTER 12V 25W
NPS24-M Artesyn Embedded Power 35,000 AC/DC CONVERTER 15V 25W
NPS25-M Artesyn Embedded Power 35,000 AC/DC CONVERTER 24V 25W
NPS28-M Artesyn Embedded Power 35,000 AC/DC CONVERTER 48V 25W