AV2220E712Q04
- Mfr.Part #
- AV2220E712Q04
- Manufacturer
- TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
- Description
- SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V
- Stock
- 103
- Manufacturer :
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Round, Button, Flush
- Circuit :
- DPDT
- Color - Actuator/Cap :
- Silver
- Current Rating (Amps) :
- 3A (AC)
- Features :
- Moving LED Ring
- Illumination Type, Color :
- LED, Blue
- Illumination Voltage (Nominal) :
- 12 VDC
- Ingress Protection :
- IP67 - Dust Tight, Waterproof
- Mounting Type :
- Panel Mount, Front
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 55°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 22.20mm Dia
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-Mom
- Termination Style :
- Solder Lug
- Type :
- Anti-Vandal, Illuminated
- Voltage Rating - AC :
- 250 V