AV1920E312Q04
- Mfr.Part #
- AV1920E312Q04
- Description
- SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V
- Stock
- 100
- Circuit :
- DPDT
- Current Rating (Amps) :
- 3A (AC)
- Illumination Type, Color :
- LED, Red
- Illumination Voltage (Nominal) :
- 12 VDC
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 55°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 19.20mm Dia
- Switch Function :
- On-Mom
- Voltage Rating - AC :
- 250 V