AVC16LS04FE03T5B04
- Mfr.Part #
- AVC16LS04FE03T5B04
- Manufacturer
- TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
- Description
- SWITCH PUSHBUTTON SPST 1A
- Stock
- 19
- Manufacturer :
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Round, Button, Flush
- Circuit :
- SPST
- Color - Actuator/Cap :
- Silver
- Current Rating (Amps) :
- 1A (DC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- LED, Green/Blue
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Ingress Protection :
- IP68 - Dust Tight, Waterproof
- Mounting Type :
- Panel Mount, Front
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 65°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 16.00mm Dia
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- Off-On
- Termination Style :
- Wire Leads with Connector
- Type :
- Capacitive, Anti-Vandal, Illuminated
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 24 V