SW30SSL0
- Mfr.Part #
- SW30SSL0
- Manufacturer
- Linrose Electronics, Inc.
- Description
- SWITCH PB SCR LAT NO LED
- Stock
- 27
- Manufacturer :
- Linrose Electronics, Inc.
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Round, Button, Flush
- Circuit :
- DPST-NO/NC
- Color - Actuator/Cap :
- Silver
- Current Rating (Amps) :
- 5A (AC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Ingress Protection :
- IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- Mounting Type :
- Panel Mount, Front
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 80°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 30.00mm Dia
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-Off, Off-On
- Termination Style :
- Screw Terminal
- Type :
- Standard
- Voltage Rating - AC :
- 250 V
- Voltage Rating - DC :
- Datasheets
- SW30SSL0
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| SW30 | Astrodyne TDI | 10 | WIDE BAND HIGH PERF EMI FILTER |
| SW30 BK005 | Alpha Wire | 3 | SPIRAL WRAP 0.065" X 100' BLACK |
| SW30 F | Astrodyne TDI | 10 | WIDE BAND HIGH PERF EMI FILTER |
| SW30 H | Astrodyne TDI | 10 | WIDE BAND HIGH PERF EMI FILTER |
| SW30 NA005 | Alpha Wire | 35,000 | SPIRAL WRAP 0.065" X 100' NAT |
| SW30 NA008 | Alpha Wire | 35,000 | SPIRAL WRAP 0.065" X 25' NAT |