AV1910EA12T5Q04
- Mfr.Part #
- AV1910EA12T5Q04
- Manufacturer
- TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
- Description
- SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 250V
- Manufacturer :
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Round, Button, Flush
- Circuit :
- SPDT
- Color - Actuator/Cap :
- Silver
- Current Rating (Amps) :
- 3A (AC)
- Features :
- Moving LED Ring
- Illumination Type, Color :
- LED, Red/Green
- Illumination Voltage (Nominal) :
- 12 VDC
- Ingress Protection :
- IP67 - Dust Tight, Waterproof
- Mounting Type :
- Panel Mount, Front
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 55°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 19.20mm Dia
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-Mom
- Termination Style :
- Wire Leads
- Type :
- Anti-Vandal, Illuminated
- Voltage Rating - AC :
- 250 V