SCB15P10A-4CB
- Mfr.Part #
- SCB15P10A-4CB
- Manufacturer
- NKK Switches
- Description
- SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 125V
- Manufacturer :
- NKK Switches
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Round, Button
- Circuit :
- SPDT
- Color - Actuator/Cap :
- Red
- Current Rating (Amps) :
- 10A (AC)
- Features :
- With Shroud
- Illumination Type, Color :
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Panel Mount, Rear
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 12.50mm Dia
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-Mom
- Type :
- Standard
- Voltage Rating - AC :
- 125 V
- Voltage Rating - DC :
- Datasheets
- SCB15P10A-4CB
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| SCB15P10A | NKK Switches | 35,000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 125V |