DHU281NBSB12A
- Mfr.Part #
- DHU281NBSB12A
- Manufacturer
- CIT Relay and Switch
- Description
- 16AMP UL APPROVED, IP67 ANTI-VAN
- Manufacturer :
- CIT Relay and Switch
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Round, Button, Flush
- Circuit :
- SPDT
- Color - Actuator/Cap :
- Silver
- Current Rating (Amps) :
- 16A (AC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- LED, Blue
- Illumination Voltage (Nominal) :
- 12 VDC
- Ingress Protection :
- IP67 - Dust Tight, Waterproof
- Mounting Type :
- Panel Mount, Front
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 28.00mm Dia
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-Mom
- Type :
- Anti-Vandal, Illuminated
- Voltage Rating - AC :
- 125 V