AV1911EG12T5Q04
- Mfr.Part #
- AV1911EG12T5Q04
- Description
- SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 250V
- Current Rating (Amps) :
- 3A (AC)
- Illumination Type, Color :
- LED, Red/Yellow
- Illumination Voltage (Nominal) :
- 12 VDC
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 55°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 19.20mm Dia
- Switch Function :
- On-On
- Termination Style :
- Wire Leads
- Voltage Rating - AC :
- 250 V