SW19SSL255
- Mfr.Part #
- SW19SSL255
- Manufacturer
- Linrose Electronics, Inc.
- Description
- SWITCH PB SCR LAT RING BL 110V
- Stock
- 10
- Manufacturer :
- Linrose Electronics, Inc.
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Round, Button, Flush
- Circuit :
- DPST-NO/NC
- Color - Actuator/Cap :
- Silver
- Current Rating (Amps) :
- 5A (AC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- LED, Blue
- Illumination Voltage (Nominal) :
- 110 VAC
- Ingress Protection :
- IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- Mounting Type :
- Panel Mount, Front
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 80°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 19.00mm Dia
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- On-Off, Off-On
- Termination Style :
- Screw Terminal
- Type :
- Standard, Illuminated
- Voltage Rating - AC :
- 250 V