GPB527D202BA
- Mfr.Part #
- GPB527D202BA
- Manufacturer
- CW Industries
- Description
- SWITCH PUSHBUTTON SPST 10A 125V
- Manufacturer :
- CW Industries
- Product Category :
- Pushbutton Switches
- Actuator Marking :
- No Marking
- Actuator Type :
- Round, Button
- Circuit :
- SPST
- Color - Actuator/Cap :
- Amber
- Current Rating (Amps) :
- 10A (AC), 20A (DC)
- Features :
- Illumination Type, Color :
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Ingress Protection :
- IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- Mounting Type :
- Panel Mount, Snap-In
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 85°C
- Panel Cutout Dimensions :
- Circular - 20.20mm Dia
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- Off-On
- Type :
- Standard
- Voltage Rating - AC :
- 125 V
- Voltage Rating - DC :
- 14 V