3ETH9-15.0
- Mfr.Part #
- 3ETH9-15.0
- Manufacturer
- MEC switches
- Description
- SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V
- Stock
- 3464
- Manufacturer :
- MEC switches
- Product Category :
- Tactile Switches
- Actuator Height off PCB, Vertical :
- 15.00mm
- Actuator Length, Right Angle :
- Actuator Orientation :
- Top Actuated
- Actuator Type :
- Standard
- Circuit :
- SPST-NO
- Contact Rating @ Voltage :
- 0.05A @ 24VDC
- Features :
- Sealed - Flux Protection
- Illumination :
- Non-Illuminated
- Illumination Type, Color :
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Ingress Protection :
- IP67 - Dust Tight, Waterproof
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Force :
- 300gf
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 160°C
- Outline :
- 10.10mm x 10.10mm
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- Off-Mom
- Termination Style :
- PC Pin
- Datasheets
- 3ETH9-15.0
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| 3ETH9 | MEC switches | 35,000 | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V |