228FDSALYB
- Mfr.Part #
- 228FDSALYB
- Manufacturer
- CTS Corporation
- Description
- SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
- Stock
- 1080
- Manufacturer :
- CTS Corporation
- Product Category :
- Tactile Switches
- Actuator Height off PCB, Vertical :
- Actuator Length, Right Angle :
- 5.95mm
- Actuator Orientation :
- Side Actuated
- Actuator Type :
- Plunger for Cap
- Circuit :
- SPST-NO
- Contact Rating @ Voltage :
- 0.05A @ 12VDC
- Features :
- Illumination :
- Illuminated
- Illumination Type, Color :
- LED, Green/Yellow
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Through Hole, Right Angle
- Operating Force :
- 160gf
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C
- Outline :
- 7.40mm x 5.85mm
- Product Status :
- Active
- Switch Function :
- Off-Mom
- Termination Style :
- PC Pin
- Datasheets
- 228FDSALYB
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| 228F | Hammond Manufacturing | 5 | PWR XFMR SEMI-TORO 10VA TH |