CS1102V3.15F160
- Mfr.Part #
- CS1102V3.15F160
- Manufacturer
- CIT Relay and Switch
- Description
- RIGHT ANGLE MINIATURE SURFACE MO
- Stock
- 600
- Manufacturer :
- CIT Relay and Switch
- Product Category :
- Tactile Switches
- Actuator Height off PCB, Vertical :
- 3.15mm
- Actuator Length, Right Angle :
- Actuator Orientation :
- Top Actuated
- Actuator Type :
- Standard
- Circuit :
- SPST-NO
- Contact Rating @ Voltage :
- 0.05A @ 50VDC
- Features :
- Illumination :
- Non-Illuminated
- Illumination Type, Color :
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Force :
- 160gf
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Outline :
- 7.10mm x 6.30mm