CT1102P11.5F100
- Mfr.Part #
- CT1102P11.5F100
- Manufacturer
- CIT Relay and Switch
- Description
- THROUGH-HOLE PC PIN TACTILE SWIT
- Manufacturer :
- CIT Relay and Switch
- Product Category :
- Tactile Switches
- Actuator Height off PCB, Vertical :
- 11.50mm
- Actuator Length, Right Angle :
- Actuator Orientation :
- Top Actuated
- Actuator Type :
- Plunger for Cap
- Circuit :
- SPST-NO
- Contact Rating @ Voltage :
- 0.05A @ 50VDC
- Features :
- Illumination :
- Non-Illuminated
- Illumination Type, Color :
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Force :
- 100gf
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Outline :
- 6.00mm x 6.00mm