95C06D5T
- Mfr.Part #
- 95C06D5T
- Manufacturer
- Grayhill, Inc.
- Description
- SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
- Manufacturer :
- Grayhill, Inc.
- Product Category :
- Tactile Switches
- Actuator Height off PCB, Vertical :
- 9.50mm
- Actuator Length, Right Angle :
- Actuator Orientation :
- Top Actuated
- Actuator Type :
- Standard
- Circuit :
- SPST-NO
- Contact Rating @ Voltage :
- 0.05A @ 12VDC
- Features :
- Tactile Feedback
- Illumination :
- Non-Illuminated
- Illumination Type, Color :
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Ingress Protection :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Force :
- 320gf
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 70°C
- Outline :
- 6.20mm x 6.20mm