BSM50GD120DN2BOSA1
- Mfr.Part #
- BSM50GD120DN2BOSA1
- Manufacturer
- Infineon Technologies
- Description
- IGBT MOD 1200V 72A 350W
- Manufacturer :
- Infineon Technologies
- Product Category :
- Transistors - IGBTs - Modules
- Configuration :
- Full Bridge
- Current - Collector (Ic) (Max) :
- 72 A
- Current - Collector Cutoff (Max) :
- 1 mA
- IGBT Type :
- Input :
- Standard
- Input Capacitance (Cies) @ Vce :
- 3.3 nF @ 25 V
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- NTC Thermistor :
- No
- Operating Temperature :
- 150°C (TJ)
- Package / Case :
- Module
- Power - Max :
- 350 W
- Product Status :
- Discontinued at Digi-Key
- Supplier Device Package :
- Module
- Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
- 3V @ 15V, 50A
- Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
- 1200 V